Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Hermes Exhibition

Leave a comment

 

The France’s number one signature bag and scarf legend Hermes is set to open the doors to a new exhibition in London due on this May. The exhibition will hot the label’s most classical and breakthrough designs including famous Kelly and Birkin bags and silk scarves. The exhibition is set to emphasize the label’s rich history by giving visitors a chance to see the real insights of the manufacture processes of the bags.

Furthermore the label was announced that it is planned to slow the store openings down in 2012. Thus we all were left curious to see how Hermes will meet the demand for its indispensable leather bags and silk scarfs.

 

Dünyanın deri çanta ve eşarp konusundaki en büyük markası Hermes muazzam bir müze haberi ile karşımızda. Londra ‘ da Mayıs ayı içinde açılması planlanan müze ile zengin tarihine davetiye kesen marka, en özel tasarımlarını ve yaratım hikayelerini sergide sevenleriyle buluşturacak. İpek eşarp ve deri çantaların atölyelerde nasıl üretildiğinden en vazgeçilmez tasarımlarına kadar her detayın betimleneceği Hermes sergisi için geri sayım heyecanla başladı.

Bu arada Hermes cephesinden şok edici bir gelişme daha geldi. Yapılan açıklamaya göre markanın dünyanın farklı noktalarında yeni mağazalar açma stratejilerinin 2012 nin geri kalan süre zarfında yavaşlatılacağı ve daha ayırt edici bir üretim felsefine odaklanılacağı bildirildi. En çok talep edilen çanta markalarında başı çeken Hermes’ in hayran ve takipçileri bu haber ve stratejiyi nasıl karşılayacak merak içerisinde göreceğiz.

 

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s