Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Bailey’s New Job

Leave a comment

Burberry’s the multi- talented creative director Christopher Bailey has been named as Fashion Fringe’s new chair for the upcoming two years. The chair’s job description covers the judging, selecting and mentoring three finalists and determining the  winner of the 2012 and 2013 awards. Previously Donetella Versace and John Galliano held the same position.

“Fashion Fringe provides a wonderful platform to develop emerging creative talent and I am very proud to be partnering with them to unearth the next generation of exciting designers,” said Christopher Bailey to Vogue UK.

The project aims to create a platform for young talents to help them professionally develop and show their work. Bailey’s appointment as chair also marks the initiative’s 10th anniversary – which will take place next year.

 

Burberry’ in yetenekli yaratıcı direktörü Christopher Bailey Fashion Fringe’ in yeni başkanı olarak atandı. Fashion Fridge nedir ya da neler sağlamaktadır sorusuna yöneltmek istediğim cevap halihazırda burada. Fashion Fridge, yepyeni yeteneklerin sektöre kazandırılması, projelerinin desteklenmesi ve üst seviyelere taşınması, moda dünyasına en profesyonel açıdan ulaştırılması için 2003 yılından beri aktif olan bir platform.

Daha önceleri Donetella Versace ve John Galliano gibi önemli tasarımcıların başkanlık ettiği kurul, genç tasarımcıların seçilmesi, değerlendirilmesi, yönlendirilmesi ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen yetenek yarışmasındaki kazanının belirlenmesi misyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanında platformun 10. yıl dönümü de önümüzdeki yıl kutlanacak ve Christopher Bailey yıldönümü için gerekli tüm kreatif yaratım sürecinden de sorumlu olacak.

Ünlü tasarımcı, meslek hayatının başlangıç yıllarında kendisine gösterilen destek ve yardımları, moda dünyasında nefes almaya çalışan genç girişimcilerin gelişimi için onlarla paylaşmaktan ötürü duyacağı heyecanı sıklıkla dile getiriyor. Platformu ve en yeni gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

 

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s