Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

OSCARs ’12- Red Carpet Ceremony

Leave a comment

 

The time has come and the biggest night of the cinema industry was held yesterday. Given the fact that it has a worldwide reputation in terms of cinema industry itself, OSCARS are believed to be the greatest celebration of fashion. Designers, fashion brands, ateliers always start preparing months ago just for this outstanding ceremony. There is no doubt that OSCAR’s red carpet is always known to be the most important red carpet ever. So let’s let the battle begin.

The red carpet did perfectly host some influential couture gowns. Not only do the outstanding actresses made their stunning appearances, but the fashion designers also did their bests to demonstrate their strength on red carpet. Forget all you know and get ready to unleash the red carpet glamour.

Emma Stone ruled the read carpet by channeling the old Hollywood glamour. Giambattista Vaili couture gown perfectly helped her climb to top of the list.

Angelina Jolie did not make us surprised and she did not give up on favorite fashion label. It is none other than Versace! Versace did nothing but emphasizing the immortal chic of velvet.

Michelle Williams needs no help to shine. In this red couture gown ( Louis Vuitton) she brought the red carpet edge to the glory.

Jennifer Lopez made her appearance astonishingly. Zuhair Murad dress has been ranked as the most sexiest Oscar dress! Sequins and plunging style made JLO demonstrate her signature supersexy style.

Merly Streep chose such a perfect dress for the golden night. Lanvin made its first custom made eco- costume for her and they celebrated sustainability through OSCARS.  The eco gown, made from eco-certified fabric sourced with help from Livia Firth’s Green Carpet Challenge.

Sandra Bullock shined on the red carpet thanks to its classical choice on the side of Marchesa.

Carolina Herrera tailored a special gown for Tina Fey by which she made her the best look ever.

Gucci is one of my lifetime favorites and it did not break the rule. Cameron Diaz just shined in that classical and very simple but elegant Gucci gown.

Tom Ford was literally man of the night thanks to his perfectly custom-made super elegant gown on Gywneth Paltrow.

 

For sure, each red carpet has its own awkward moments at the same time. However i just want my super readers to entertain themselves by enjoying this highly anticipated red carpet’s the most essential looks. This is the Best Dressed List of Oscars 2012!

 

 

Yılın en merak edilen muazzam kırmızı halı hadisesi karşımızda! Oscar sinema endüstrisinin en büyük ödülleri olmasının yanında, kırmızı halı fenomenin de başlama sebebi olarak betimlenir. Hal böyle olunca da kırmızı halı serüveni tüm ödüllerin ve film endüstrisinin biraz üzerine yerleşmek suretiyle Oscar törenini dünyanın en büyük moda olayı haline getirir.

Hal böyle olunca sadece galaksinin en parlak yıldızları değil, onları giydiren moda evleri de bu savaştan en büyük zafer çığlıyla ayrılmak için kıyasıya bir yarışa girer. Moda evlerinin aylar öncesinden sadece Oscar için özel tasarımlar yaptığını bilmekteyiz. Peki ya starlar? Bu yıl hangi star hangi markayla zirveye çıkabildi? Kim kırmızı halı serüveninde adına hacim kazandıracak önemli bir çıkış yakaladı? İşte galerimiz.

Merly Streep sadece en iyi kadın oyuncu ödülünü 3. kez evine götürmedi, aynı zamanda moda konusunda da hassasiyetini ortaya koydu. Tüketimin ve dünya kaynaklarının bilinçsiz tüketimine dur demek için çalışan sürdürülebilirlik kavramı moda dünyasında da saygı duyuyor. İşte Merly Streep te tamamen ekolojik bir elbise giydi Organik geri dönüşüm malzemelerinden üretilen elbise, bu konseptte Lanvin’ in ilk ürünü.

Bir başka kraliçe Jennifer Lopez yine kırmızı halıda farkını ortaya koydu. Zuhair Murad imzalı tamamen payet ve işlemeden oluşan ultra seksi elbise, Jennifer’ i kırmızı halının en seksi ismi yaptı.

Gywneth Paltrow tamamen beyazlara büründüğü Tom Ford elbisesi ile muazzam bir zarafet tablosu çizdi.

Sandra Bullock yine tercihini Marchesa’ dan yana kullandı ve bireysle olarak kırmızı halıya çok ama çok yakıştırdığım Marchesa’ nın romantik gücünden sonuna kadar istifade etti.

Emma Stone sadece aday olmakla kalmadı, aynı zamanda klasik Hollywood zarafetini de günümüze taşıdı.

Cameron Diaz sade ama detaylarda şıklığa çıkartma yapan Gucci elbisesi içinde beğenilen bir görüntü sergiledi.

Angeline Jolie, her zamanki gibi tercihini Versace’ den yana kullandı ve süper derin yırtmaçlı bir elbise ile alkış aldı. Versace tamamen kadifeden yaptığı elbise ile kırmızı halıda sadeliği el işçiliği ile iddiaya taşıdı.

Galerimize göz atıp kendi favorinizi ya da kişisel kırmızı halı zevkinizi betimleyin. Keyfini çıkarın! Modanın dünyadaki en büyük gecesi. Oscar 2012!

 

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s