Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Istanbul Fashion Week- Gamze Saraçoğlu Fall ’12

Leave a comment

Gamze Saraçoğlu is known to be one of the fashion legends in my beautiful country, Turkey. Not only does she lead the new era in fashion world out of her limitless imaginative power; but she also channels the timeless glamour with elegance, luxury and classical finery. I would like to state nothing but how proud I am to have such a designer just like Gamze Saraçoğlu herself.

This stunning collection called ‘Black Pole’ hit the runway during the Istanbul Fashion Week started yesterday. The collection itself has an importance since it was the opening runway show of fashion week in Istanbul. Beyond the ‘Black Pole’, the essential characteristic of Gamze Saraçoğlu’s collections is persistence. There ain’t any doubt that the collections make Gamze Saraçoğlu achieve the next level every year. Knowing that she is one of the bests in my well known fashion city, Istanbul,; i can state my understanding from Gamze Saraçoğlu. She is moving forward without leaving her dreams as well as real her behind.

Fur, leather details- belt and braces, cuff of the shirts, pockets-, plaid skirts as well as dresses were upon the notes of collection. Regarding the color palette; khaki, red, black and grey were seen ruling the show. It is worth stating that quality of the materials and uniqueness of  the work as well as effort demonstrated GS’ devotion.

It was a great pleasure to see this outstanding collection coming from the astonishing North Pole! Keep Gamze Saraçoğlu in mind! You will be hearing this name more often.

Gamze Saraçoğlu; İstanbul Fashion Week’ in açılışını yapan muazzam defilesi ile merceğimiz altında. Her defilesinde hayal gücünü ve çzigideki kalitesini bir üst seviyeye taşıyan, moda dünyasının en önemli isimlerinden Gamze Saraçoğlu yine ezber bozdurdu. Duygulara hacim kazandıran ve dikiş darbeleriyle rüyalara nefes veren Gamze Saraçoğlu, Kuzey Yamacı adını verdiği sonbahar / kış koleksiyonu ile önümüzdeki sezona damga vurma garantisi taşıyor.

Ekose kumaşının geri döndüğü ve büyük özenle kullanıldığı defilede; deri detaylar- manşet ve asklıklar, cepler- ve kürk parçalar şıklığı detaylarda zenginleştirdi. Kürkün kıyafete nasıl farklı bir nefes kazandırdığını, kattığı zarafet ve seksapelitiyi ne kadar sevdiğimi hep yinelerim. Gamze Saraçoğlu bu konuda yine çok beğendiğim bir isim olduğu özelliğini bir kez daha kanıtladı. Ölçülü, seviyeli ve son derece kaliteli bir kullanım ile kürkü asalet ve gizemle yoğurdu.

Haki, koyu gri, hardal, siyah ve bordonun en özel tonlarıyla karteladan podyuma fışkırdığı koleksiyon işçilik ve atölye becerisi neticesinde de otoritelerden yüksek puan aldı.

Yine kendini yenileyen, bizlere bu özel koleksiyonu hazırlayan çok sevgili Gamze Saraçoğlu’ na kalemim aracılığıyla bir kez daha sevgi ve başarı dileklerimi gönderiyorum.

Bu isme alışın; dünya çapında duymamıza az kaldı!

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s