Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

GaGa’s Moon World

Leave a comment

 

Lady Gaga may have been out of this world, however at the 2011 MTV Europe Music Awards (EMAs) her outfits were made of something very down to earth: paper!

Gaga revealed just before the show that all of her gravity defying 2011 EMA outfits were made entirely of paper for a reason.

“It was inspired by the idea of the paper moon because there was a moon on stage tonight,” Gaga told UK radio station Capital FM.

GaGa’s extraordinary and honestly outlandish outfits designed by Paco Rabanne included spiraling, galactic silver details paired with oversized hat. Her face was unseen and GaGa did it again.

Personally I am happy out of the outcome since GaGa was the only fashion thing during the  whole EMA.

 

 

Geçen hafta gerçekleştirilen MTV- Avrupa Müzik ödülleri derin bir sessizlik içinde geçti. Nerede o eski MTV ödül törenleri dedirten seromoni, gerek kırmızı halı gerekse performaslar sebebiyle fazlasıyla sıkıcıydı. Peki bu geceyi (en azından moda kürsüsünde) kurtarabilen biri var mıdır sorusunun cevabı; her daim değişmeyen gariplikler kraliçesi Lady GaGa oldu. Gecede 4 ödülle bonkör şekilde ödüllendirilen yıldız; sahneden seslendirdiği ‘Marry the Night’ parçası için koca bir ay kondurttu dekoruna. Parçayı aya zincirlenmiş biçimde söyleyen GaGa; gece boyunca giydiği kostümleri, geri dönüşebilir ve doğa dostu bir materyal olan kağıttan hazırlattı.

Paco Rabanne tarafından hazırlanan kostümler ile sürdürülebilir modaya giriş yapan GaGa; yüzünü kaplayan kocaman şapkalarıyla da alıştığımız yaratıcı ve biraz da abuk detayları bizlerle buluşturdu.

Özellikle ödül sonrası basının karşısında giydiği tamamen gümüş silindirlerden oluşan, örme elbisesi ise bugüne kadar gördüğüm en özel tasarımlardan biri oldu.

MTV ödül törenini kurtaran Lady GaGa’ ya bir teşekkür de moda severlerden…

 

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s