Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Ultimate Glamour. Yves Saint Laurent

Leave a comment

 

One legendary as well as unfinished line! It  is Yves Saint Laurent’s glamorous life. The extraordinary fashion designer’s life is set be filmed as documentary. 100 minute long documentary entitled “L’amour fou”/”Crazy Love” was premiered during Tribeca Film Festival this year.

The documentary mainly focuses on fashion legend’s somber life story ( 1936-2008), his long time relationship with businessman/life partner Pierre Berge, their extensive art collection, love for France, Marrakech and Morocco and of course glam success of the most essential label Yves Saint Laurent.

It is such a good channel to enter the time tunnel as well as the all possibilities about life and love. Successes, failures, rises, falls; literally everything and anything related to life.

L’amour fou”/”Crazy Love” entitles you to a backstage pass to learn about the high’s and low’s of elite culture experienced by the dedicated, poignant designer, known for making tuxedo and bolero jackets, Cossack Costumes, and see through blouses popular on women.

The long time professional and special partner of YSL, Pierre Berge told his enthusiasm about the project. “For Yves and I, the roles were clear from the start,” he said. “If I had asked Yves to take care of anything he couldn’t have done it. And he would have thought I was mad to ask, he would have thought ‘What is wrong with him?’ That’s why I played that part.”

The documentary focuses on YSL’s fashion muses, secrets and withdrawal from the life. According to his life time lover, Pierre Berge, the fame brought  YSL nothing but suffering.

This shiny documentary is strongly recommended!

Moda dünyasının en sihirli isimlerinden biri, Yves Saint Laurent yazı öznem. O kadar hassas ve duygusal bir haberin girizgahındayım ki; kelimelerim nasıl hacim kazanacak merak içerisindeyim.

Büyük bir YSL fanı olmama rağmen; Yves Saint’ i, bir girişimci ve risk alabilen cesur misyonundan ötürü büyük bir hayranlıkla severi. 1938-2008 yılları arasına sığdırdığı müthiş yaşamında birçok acı, hayal kırıklığı, başarı, heyecan ve ışıltı  muhteviyatını korumakta. Beyin kanseri nedeniyle aramızdan ayrılmasından bugüne ışığından hiçbir şey kaybetmeyen moda devi; efsanevi hayatıyla daha bir çoğumuza ışık olmaya devam edecek. Hayatının anlatıldığı belgesel; Tribeca Film Festivali’ nde açılışına yaptıktan sonra tüm dünya ve moda severlerle buluşmaya hazır!

Çılgın Aşk ismini taşıyan belgesel; Yves Saint Laurent’ in kışkırtıcı başarısına, Fas ve Morocco’ ya olan sevdasına, hem profesyonel partneri hem de hayat arkadaşı olan Pierre Berge ile uzun yıllar süren ilişkisine, tüm iniş ve çıkışlarına kadar; ders alınması gereken bir hayata ilişkin tüm detayları içeriyor.

Haute couture ve dikiş sanatının inceliklerinin de dikkatle takip edilebileceği harika yapım; moda tasarımcısının hayatının son dönemi ve hayattan nasıl da koptuğunun hikayesini betimleyerek finalini yapıyor.

Hayat arkadaşının büyük beğeni ile desteklediği projeyle ilgili tüm gözlemler çok olumlu bir o kadar da duygusal. Pierre Berge’ nin ise hayat aşkı için söylediği tek şey var. ‘Sana borçlu olduğum şeyleri asla unutmayacağım ve Morako’nun palmiyeleri altında bir gün sana eşlik edeceğim!’

Bu duygusal ve bir o kadar da ilham veren filmi, ve şöhretin ve başarısızlık korkusunun aslında nasıl da hücre kemiren bir zehire dönüşebileceğini lütfen izleyin.

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s