Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Long-lived Fashion Photography

Leave a comment

 

The time has come to gather the most outstanding fashion shots altogether! Iconic photographs are set to be sold at Christie’s on November 2. The book features a wide range of stunning shots! From historical fashion campaigns, to captured candids, from cover photoshoots including Vogue, to timeless fashion moments. It must be included to our To-Buy-List instantly!

“The sale presents a fantastic opportunity to buy some of the most iconic fashion and celebrity images which have shaped our popular culture of the 20th Century,” said Christies’ head of sale, Alexander Montague-Sparey.

The price of the books is estimated to be around 700 euro. But it is worth, isn’t it?

Can’t wait to see timeless allure of limitless imagination! Fashion photography rocks!

Long live fashion photography!

 

Fotoğraf sanatının en ses getirdiği mecra şüphesiz ki moda dünyasıdır. Halihazırdaki gündem maddemiz; uzun süredir gün ışığına çıkması beklenen muazzam bir proje! Moda dünyasının en ses getiren şahsına münhasır ve önemli kareleri bir araya getirilmekte ve oluşturulan kitap 2 Kasım itibariyle  moda severlerle buluşmak üzere yolculuğuna başlamakta!

Christie üzerinden satışa sunulacak olan kitap; yıllar boyunca moda sahnesinde en ses getiren karelere ev sahipliği yapacak. En önemli moda dergilerinin kapak ve moda çekimlerinden ( ki yukarıda görmekte olduğunuz; 1940 yılında gerçekleştirilen Vogue Amerika kapak resmi de kitap içerisinde yerini almakta) ünlülerin fotoğraflarına ( Johnny Deep and Mick Jagger’ in de fotoğraflar arasında yer aldığı bilinmekte), en özel sokak fotoğraflarına kadar ciddi bir arşiv moda severleri beklemekte.

Fiyatı yaklaşık 700 euro civarında planlanmakta olan kitap şimdiden sipariş rekorları kırmaya aday! Hem fotoğrafçılık sanatının hem de modanın şerefine!

Moda fotoğrafçılığı çok yaşa!

 

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s