Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Victoria Beckham’s Label to Fly

Leave a comment

 

Victoria Beckham must be so proud due to the success of her fashion label. According to the spokesperson of her brand; the label is set to earn more than  £60 million this year. And apparently that number is being expected to rise for the coming year thanks to her secondary label called Victoria by Victoria Beckham.

She launched her own line in September 2008. From small, salon-type presentations to the big fashion weeks looks, the brand has grown so much. Following by her breakthrough success, now VB is set to release her new brand. This collection and label itself is dedicated to affordable sporty outfits. Victoria by Victoria Beckham covers animal- printed dresses, color pop shifts and much more sporty items.

Both financially and creatively she has been doing a marvelous job!

 

Victoria Beckham’ ın uzun süredir ilgiyle bahsedilen markası adeta uçuşa geçmiş durumda. Yapılan finansal açıklamalar ve raporlar göstermekti ki; marka geçen yıla oranla ciddi bir kar elde etmiş ve atağa geçmiş durumda. Bu yıl markanın 60 milyon sterlinden falza miktarda hasılat elde etmesi bekleniyor.

2008 yılında küçük butiğinden üretilen ürünleri ile markalaşma yolculuğuna başlayan Victoria Beckham, geçen süre zarfında hem modaya olan düşkünlüğü hem de bağlantıları sayesinde hatırı sayılır bir kariyer çizgisine ulaştı. Geçtiğimiz ayki NY Moda haftasında sergilediği showuyla da tam not alan VB; yeni ve ikinci markasını piyasaya sürmek üzere!

Victoria by Victoria Beckham adıyla tanımlanan marka, daha düşük fiyatlı daha kolay elde edilebilir kıyafetlerden oluşan bir yelpaze sunacak. Ki bu markanın girişimiyle karın ve cironun da artması kaçınılmaz senaryo!

Victoria Beckham’ ın hem mali hem de sanatsal anlamda önemli bir iş yaptığını kabul etmek tartışma götürmez. Yeni sezon ürünlerini ve en güncel detayları paylaşıyor olacağım.

 

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s