Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Is Marc Jacobs Replaced? Dior or LV?

Leave a comment

Breaking news! Time to feel vibrates out of this earthquake… Is Marc Jacobs being replaced?

Yves Carcelle, chief executive at Louis Vuitton, might soon change Marc Jacobs’ role at Louis Vuitton where Mr. Jacobs also is the creative designer. Obviously brain and heart of LV. But as we can see, no one is unchangeable! Why is he gonna be changed? Here are the hints and the answers…

According to LVMH; the Jordi Constans who is  a Spanish-born executive and formerly a managing director at Danone would be working alongside Yves Carcelle until 2013. The new replacement means a lot to fashion industry. LVMH currently has such enormous brands, from Bulgary to Givenchy, from Louis Vuitton to Dior! As you all memorize, Dior and John Galliano seperated the ways early this year. As a consequence, legendary fashion house Dior feels the pain of scarcity! In order to find a perfect match and essential fashion director, Marc Jacobs is believed to be number one option and the most powerful candidate.

It is rumored that LVMH is currently negotiating with Mr. Jacobs for the replacement issue. And the breaking news born away since Marc Jacobs admitted that they were in talk.Referring to the plan to move the designer to Christian Dior.

However so far; no one including Mr. Jacobs and his business partner Robert Duffy wanted to comment on the continuing negotiations with Dior, nor did LVMH brand.

According to one source who is close to Marc Jacobs declined to be identified because of the sensitive nature of the negotiations;Marc Jacobs and Mr. Duffy have a desire to bring the entire Vuitton team to Dior to create the allure for Dior again. But what about Louis Vuitton?

We have to wait and see what is gonna happen next. Time will tell the tale!

Knowing that nowadays luxury fashion industry has so much dilemmas and crucial moments; it is better attach importance to shaky financial markets on all matters. Whatever the decision will be, both brands have to survive. Chairman, executive board and chief executive of LVMH, must have a master plan; otherwise it would be unthinkable to divest Vuitton of its chief executive and its designer at this moment.

Moda dünyasına bomba gibi düşen bir haber ile merakları zirve noktasına çıkarma isteğindeyim. Moda dünyasının en kült markalarından, tasarım devi Louis Vuitton yıllardır baş tasarımcısı ve yaratıcı direktörü olan Marc Jacobs ile yollarını mı ayırıyor?

LVMH tarafından yapılan açıklamaya göre, Louis Vuitton’ ın baş yöneticisi Yves Carcelle, 2013 yılına kadar yönetim kurulunda İspanyol kökenli Jordi Constans ile birlikte çalışıyor olacak. LVMH moda sektörüne öncülük eden birbirinden önemli markaların sahibi. Bulgarry, Dior, LV, Givenchy ve fazlası…

Hal ve sorumluluk bu kadar fazla olunca; ikili markaların gidişatı ve stratejileri üzerine yeni bir rotaya yol açmış gözüküyor. Özellikle geçtiğimiz şubat ayında 15 yıllık tasarımcısı John Galliano ile yollarını ayıran Dior’  ın yeniden zirveye tutunabilmesi için baş tasarımcı eksiğininin giderilmesi gerekmekte. Sonuç itibariyle; Dior’ ın ekibi ve baş tasarımcısı için bir kırmızı alarm sorunu çözülmek durumunda.

İşte yüm hikaye tam olarak da burada başlamakta. Marc Jacobs ‘ ın uzun yıllardır bünyesinde bulunduğu LVMH ile görüşmelerinin sürdüğü ve yönetim kurulunun Marc Jacobs’ ı Dior’ un başına geçirmek istedikleri konuşulmakta. Ki Dior’ ın hali hazırda yaşadığı tasarımcı sorunu düşünülecek olursa; markanın başına geçmek üzere hem pazarı hem de LVMH stratejilerini tanımakta üzerine rakip tanımayacak Marc Jacobs’ tan başka bir aday gelemez.

Peki söz konusu değişim yapılırsa Louis Vuitton’ ın akibeti ne olacak? Marc Jacobs ya da ekibinden herhangi biri konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınsa da; markaya yakın kaynakların görüşmelerin devam ettiğini ancak hadisenin hassasiyeti sebebiyetiyle yorum yapmaktan kaçınıldığını belirtmekte.

Hal böyle olunca beklemekten ve gelişmeleri paylaşmaktan başka seçenek kalmıyor. Modanın en tepesindeki gelişmeler ve kişiler mutlaka en detaysal ayrıntıyı dahi düşünmüşlerdir. Ancak modanın ve özellikle lüks tüketim pazarının içinde bulunduğu kritik dönem düşünülecek olursa; kararın ehemmiyeti bir kez daha kendini gösterir nitelikte.

Her iki marka için de en hayati ve efektif kararın alınması dileklerimle…

Hakan Karaosman

 

 

 

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s