Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Louboutin for Marchesa

Leave a comment

The thing makes me feel blessed is  none other than special Christian Louboutin shoes for Marchesa. Marchesa is one of my personal favourites. The romantic brand delivers the sophisticated beauty with an unforgettable style. Fairy tales, romance and ultimate elegance.

I am so excited to post all details regarding Marchesa Spring ’12 collection held during NY Fashion Week. Just before all the updates and gallery; the detail that I would love to share is the special Louboutin shoes for the show.

Marchesa and Louboutin ( my dream brand!) have been collaborating for a while and once again, Louboutin made some customize chic high heels with red bottoms! Apart from ensembles and collection itself; it is worth noting that shoes are as important as next spring’s gowns! Stay tuned since I’ll be writing and updating gallery with the whole collection…

 

Kırmızı halıya en yakıştırdığım ve romantizmi uçuşa getiren, şifonların masalını anlatan Marchesa, New York Moda Haftası kapsamıda en merak ettiğim koleksiyonun sahibi. Çok sevdiğim markanın neler yaptığını ve önümüzdeki sezon takriben kırmızı halıya yön verecek detayları paylaşıyor ve galeriyi ekliyor olacağım.

Öncesinde ise çok severek paylaşmak istediğim bir haber var! Ayakkabılar diyarının en limitsiz yaratıcısı Christian Louboutin, Marchesa’ nın koleksiyonu için ayakkabıları tasarlamış bulunmakta. Daha önceleri de ortak çalışmalarına şahit olduğumuz ikili; yeni sezon koleksiyonunda da birbirini tümler nitelikte!

Her bir parçanın doğası ve başarısı; en az ayakkabılarınki kadar önemli olsa da heyecanımı baki kılan podyumdan yansıyan o kırmızı tabanları görmek oldu!

Defile ve görseller için beklemede kalın

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s