Fashion by Khan

Fashion to invade your mind

Kohl’s by Jennifer Lopez- Fall Campaign ’11

Leave a comment

As one of the powerful JLO lovers; i am so glad to say that Jennifer Lopez is everywhere. She still kicks off the year. From American Idol to her overweighted album LOVE? she has been on the all headlines all over the entire world. On the Floor star has not been only international ambassador and face of four fundamental brands (L’oreal, Gucci, Gillette Venus, Tous); but also the head of her own clothing line.

Kohl’s and Jennifer Lopez collaboration has been highly anticipated for a long time and now after more than two years, time to launch Kohl’s by Jennifer Lopez Fall Collection. It is believed to be overwhelming affordable luxury of the season.

The Jennifer Lopez collection channels the timeless allure of old Hollywood in a contemporary interpretation of classic, sexy glamour that balances effortless sophistication with unforgettable style. The woman who wears Jennifer Lopez appreciates the glamour of a cosmopolitan lifestyle with a sexy edge, radiating a beauty that is both ethereal and real.

For those who love J.Lo; stay tuned; ’cause Jenny has so much to share. Her 3rd official video ‘Papi’ is going to be released in late September; she just finished shooting her upcoming movie and now she is set to shot her next movie. Apart from Kohl’s clothing line she is being expected to make appearance on NY fashion week and on the  top of that, while continuing Idol, she is in the studio to record some new tracks for her upcoming greatest hits album which will be released late this year or early next year.

This slideshow requires JavaScript.

Gerçek anlamda potansiyeli yüksek bir Jennifer Lopez hayranı olarak yazmaktan en keyif aldığım post.ımda sıra. Yetenek abidesi ve çalışkanlığı ile tüm dünyaya şapka çıkartan diva; doğum sonrası sessizliğini feci bozdu. Yıl boyu tüm manşetlerde gördüğümüz JLo, American Idol başarısının yanında son albümü ve özellikle On the Floor ile de müzik listelerinde hatırı sayılır bir başarı yakaladı. İlgililerine resmi iTunes ve Billboard listelerine bir göz atmaları önerilir! Her zaman modanın en yakıştığı yıldızların başında gelen ve şıklığı ile göz dolduran Jennifer; yeniden moda sahnesinde!

Özellikle tarzı ve kırmızı halı çizgisini gündelik temayla bütünleştirerek yakaladığı cazibeyi merak eden takipçileri için uzun süredir beklenen bir moda tümcesi gündemde. Ünlü perakende ve hızlı tüketim markası Kohl’s Jennifer Lopez ile yaptığı iş birliğinin ilk sunumunu görücüye çıkarmakta.

Klasik Hollywood çizgisi ve asaletini gündelik modern dokunuşlarla günümüze uyarlayan J.Lo; her kesenin elde edebileceği ulaşılabilir bir koleksiyon çıkartmış durumda. Tüm koleksiyon ve konseptin elinizde var olan parçalarla da kolayca kombinlenebileceği ürünleri muhteviyatında barındırması ve oluşan yüksek talep uzun soluklu ve başarılı bir iş birliğinin yegane yansıması.

Jennifer Lopez severler ve takipçiler için; Kohl’s ve moda hadisesi dışında verilebilecek bazı müjdeler var. LOVE? albümünün 3. videosu Papi, Eylül sonu yayınlanacak. American Idol devam etmekte iken Jennifer bir yandan da stüdyoya kapanmak suretiyle yeni çıkaracağı greatest hits albümü için yeni bir kaç parça kaydedicek. Diğer yandan önümüzdeki yıl da hız kesmeyecek JLO fırtınası beyazperdeye de sıçrayacak. Jennifer yeni filminin çekimlerini henüz bitirmişken diğer filmi içinse önümüzdeki hafta sete girecek.

Hem moda, hem müzik, hem sinema… Jennifer Lopez ile manşetlerden eksik olmayan başarı hikayelerinin devamında buluşmak üzere…

Hakan Karaosman

Advertisements

Author: hakankaraosman

Hakan Karaosman is a sustainability management professional and a Ph.D researcher with international experience in sustainability reporting, business improvement, and sustainability strategy. Previously, he worked as a consultant to companies in various industries for their Carbon Disclosure Project (CDP), and Corporate Social Responsibility (CSR) reports. He holds BSc. in Environmental Engineering, MBA, and MSc. in Management in Engineering of Energy and Environment, a joint master degree funded by the EU, and hosted by KTH (Sweden), EMN (France), and UPM (Spain). He is currently pursuing his Ph.D. studies in European Doctorate in Industrial Management, a double degree program funded by the European Commission. His driven focus is towards sustainability integration in the fashion industry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s